Irská produkce mléka a mléčných výrobků vychází z dlouhodobé tradice, kdy se dobytek na rodinných farmách, často předávaných z generace na generaci, pase venku po dobu až devíti měsíců v roce. Bylo zjištěno, že irská stáda krav stráví na pastvě v průměru 240 dní v roce, přičemž 95 % jejich potravy tvoří tráva. Díky tomuto systému venkovní pastvy patří irské mléko a mléčné výrobky mezi produkty s nejvyšší ekologickou účinností na světě – jejich uhlíková stopa činí 0,97 kg CO2e na kg mléka s upraveným množstvím tuku a bílkovin (FPCM)*. (průměr za období 3 let 2019 – 2021)
Pokud jde o těchto 17 000 farem, činí průměrná velikost stáda 91 krav a průměrná velikost farmy 55 hektarů. Irsko má nejdelší vegetační období trávy na severní polokouli. Důvodem je skutečnost, že tato země, situovaná na samém západě Evropy, je ostrovem s mírným podnebím, četnými srážkami a půdou velmi bohatou na živiny. Přestože v Irsku žije jen něco málo přes pět milionů obyvatel, je tato země díky své produkci mléka a mléčných výrobků schopna uživit jich několikanásobně více. Irští zemědělci se zaměřují na výrobu sýrů, másla, sušeného mléka a mléčných přísad.
Zobrazit recepty

Hovězí
Základním pilířem systému produkce hovězího masa v Irsku je možnost volby – výběr sahá od tradičních plemen skotu, jako je hereford či angus, až po kontinentální plemena s nižším podílem tuku. Jelikož stále narůstá počet konzumentů toužících po špičkovém gastronomickém zážitku, snaží se maloobchodní prodejci a přední šéfkuchaři ve spolupráci s irskými zástupci odvětví produkce hovězího masa uspokojit zákazníky prostřednictvím nabídky výrobků té nejvyšší kvality.
Více se dozvíte zde
Jehněčí
Chov ovcí má v Irsku dlouhou tradici, přičemž mezi nejvýznamnější plemena ovcí chovaná na tomto „zeleném ostrově“ patří suffolk, texel, cheviot a belclare.
Více se dozvíte zde