Hodowla owiec w Irlandii ma wiekową tradycję. Głównymi rasami owiec na zielonej wyspie są Suffolk i Texel, Cheviot i Belclare.
Irlandzka jagnięcina jest obecnie produkowana przy użyciu tych samych tradycyjnych praktyk rolniczych, które stosowano przez tysiące lat dzięki czemu powstała gama produktów dostępnych przez cały rok, począwszy od jagnięciny mlecznej i wielkanocnej po jagnięcinę z głównego sezonu i jagnięcinę górską, z których wszystkie wyróżniają się wyjątkowym smakiem i zapewniają niesamowite doznania kulinarne.
Tak jak w przeszłości produkcja jagnięciny opiera się na całorocznym wypasie. Stada owiec żywią się trawą przez większą część roku, z wyjątkiem miesięcy zimowych, kiedy to zamiast niej stosuje się pasze takie jak siano i kiszonki, zazwyczaj zbierane w tym samym gospodarstwie wcześniej w ciągu roku. Obecnie w Irlandii jest około 35 000 hodowców owiec i ponad 2,6 miliona owiec hodowlanych. Wszystkie gospodarstwa działają jako firmy rodzinne, a przy średnim stadzie jarek rozpłodowych liczącym nieco ponad 100 sztuk, rolnicy są w stanie przez cały rok otaczać swoje stada zindywidualizowaną opieką.
Irlandzka jagnięcina jest produkowana w dużym stopniu w środowisku naturalnym, dzięki czemu uzyskuje się produkt o bardzo wysokiej jakości i integralności oraz charakterystycznym, delikatnym smaku.
Mięso jagnięce jest bogate w białko, witaminy B3 i B12, i ma naturalnie niską zawartość soli.
Żelazo zawarte w czerwonym mięsie, takim jak jagnięcina, jest najłatwiej przyswajalną formą żelaza w diecie.
Jagnięcina zawiera również dużo cynku, który odgrywa ważną rolę w utrzymaniu silnego układu odpornościowego
Zobacz przepisy
Kotlety jagnięce z sosem pomidorowym i wędzoną papryką
Pieczony udziec jagnięcy z rozmarynem
Żeberka jagnięce z posypką z pietruszki
Powiązana zawartość
Wołowina
Od tradycyjnej wołowiny Hereford i Angus po chudsze rasy kontynentalne - wybór jest podstawą irlandzkiego systemu produkcji wołowiny.
WięcejNabiał
Przemysł mleczarski w Irlandii powstał w oparciu o tradycję wypasu bydła na pastwiskach i użytkach zielonych przez okres sięgający dziewięciu miesięcy w roku, w gospodarstwach rodzinnych często przechodzących z pokolenia na pokolenie.
Więcej