Hit enter to search or ESC to close

Hovězí

Základním pilířem systému produkce hovězího masa v Irsku je možnost volby – výběr sahá od tradičních plemen skotu, jako je hereford či angus, až po kontinentální plemena s nižším podílem tuku. Jelikož stále narůstá počet konzumentů toužících po špičkovém gastronomickém zážitku, snaží se maloobchodní prodejci a přední šéfkuchaři ve spolupráci s irskými zástupci odvětví produkce hovězího masa uspokojit zákazníky prostřednictvím nabídky výrobků té nejvyšší kvality.

Základ produkce hovězího masa v Irsku tvoří především volci, kteří jsou poráženi ve dvou či více letech, a jalovice porážené v 18 až 24 měsících.  Zpracování hovězího masa představuje lokalizovanou činnost, přičemž farmy se obvykle nacházejí v okruhu 50 km od zpracovatelských zařízení, kterým maso dodávají. To znamená, že přeprava je efektivní a vysoce kontrolovaná a že zvířata jsou minimálně stresována. To je důležité jak pro zvířata samotná a jejich pohodu, tak i pro finální kvalitu masa.

Z vědeckých studií vyplývá, že pro skot je přirozenějším krmivem tráva než obilí, a díky tomu disponuje irské hovězí řadou specifických charakteristik. Protože má maso skotu krmeného trávou rovnoměrnější rozložení tuku (efekt tzv. mramorování), přináší jeho konzumace příjemnější smyslový zážitek. Takové maso rovněž obsahuje větší množství řady důležitých vitamínů, včetně vitamínu A a karotenu. Právě to způsobuje charakteristickou sytě vínovou barvu irského hovězího. Vyšší podíl omega 3 mastných kyselin a CLA (konjugované kyseliny linolové) přináší podle řady vědeckých studií benefity pro lidské zdraví, jako je snížení cholesterolu či menší riziko vzniku rakoviny.

Irský Standard pro hospodářská zvířata krmená trávou, tzv. Grass Fed Standard, je první akreditovanou normou tohoto typu uplatňovanou na celostátní úrovni. Tato norma využívá údaje shromážděné v rámci celostátního programu pro hovězí a jehněčí, který je prověřován v rámci nezávislých kontrol.

RECEPTY