Hit enter to search or ESC to close

Jehněčí

Chov ovcí má v Irsku dlouhou tradici, přičemž mezi nejvýznamnější plemena ovcí chovaná na tomto „zeleném ostrově“ patří suffolk, texel, cheviot a belclare.

Irské jehněčí se dnes vyrábí stejnými tradičními zemědělskými postupy, jako tomu bylo po tisíce let. Výsledkem je řada produktů dostupných po celý rok, od mléka a jehněčího masa nabízeného na Velikonoce či v hlavní sezóně až po jehněčí maso z horských oblastí, přičemž všechny tyto produkty vynikají svou jedinečnou chutí a nabízejí unikátní gastronomický zážitek.

Stejně jako dříve je i dnes irská produkce jehněčího masa založena na celoroční pastvě na otevřených pastvinách. Ovčí stáda jsou po většinu roku krmena trávou, s výjimkou zimních měsíců, kdy se namísto trávy využívá krmivo, jako je seno a siláž, jež byly v daném roce získány na stejné farmě.

V současné době je v Irsku přibližně 35 000 chovatelů ovcí a více než 2,6 milionu plemenných ovcí. U všech farem se jedná o rodinné podniky, kdy průměrné stádo tvoří něco málo přes 100 ovcí. Díky tomu se mohou chovatelé svým stádům po celý rok pečlivě a individuálně věnovat.

Jehněčí maso je ve velké míře produkováno v přírodních podmínkách, díky čemuž se pyšní vysokou kvalitou a celistvostí i charakteristickou jemnou chutí.

Jeho výhodou je vysoký obsah bílkovin, přirozeně nízký obsah soli a vysoký obsah vitaminů B3 a B12. Železo obsažené v červeném mase, jako je právě jehněčí, představuje nejsnáze vstřebatelnou formu železa přijímaného stravou. Jehněčí maso má rovněž vysoký obsah zinku, který hraje důležitou roli při udržování silného imunitního systému.

Rack of lamb with parsley crust
Lamb icon Jehněčí hřebínek s petrželovou krustou

Jehněčí hřebínek je skvělou alternativou k pečeni a navíc jej připravíte mnohem rychleji

Zobrazit tento recept Stáhnout tento recept
Lamb chops with tomato and smoked pepper sauce
Lamb icon Jehněčí kotlety s omáčkou z rajčat a uzené papriky

Jehněčí kotletky nebo jehněčí steaky skvěle chutnají i s touto omáčkou.

Zobrazit tento recept Stáhnout tento recept
Roast leg of lamb with rosemary
Lamb icon Pečená jehněčí kýta s rozmarýnem

Tímto vynikajícím pokrmem, který podáváme s pečenými bramborami a červenou cibulí, vždy skvěle pohostíte rodinu i přátele.

Zobrazit tento recept Stáhnout tento recept