Hit enter to search or ESC to close

Jehněčí

Chov ovcí má v Irsku dlouhou tradici, přičemž mezi nejvýznamnější plemena ovcí chovaná na tomto „zeleném ostrově“ patří suffolk, texel, cheviot a belclare.

Irské jehněčí se dnes vyrábí stejnými tradičními zemědělskými postupy, jako tomu bylo po tisíce let. Výsledkem je řada produktů dostupných po celý rok, od mléka a jehněčího masa nabízeného na Velikonoce či v hlavní sezóně až po jehněčí maso z horských oblastí, přičemž všechny tyto produkty vynikají svou jedinečnou chutí a nabízejí unikátní gastronomický zážitek.

Stejně jako dříve je i dnes irská produkce jehněčího masa založena na celoroční pastvě na otevřených pastvinách. Ovčí stáda jsou po většinu roku krmena trávou, s výjimkou zimních měsíců, kdy se namísto trávy využívá krmivo, jako je seno a siláž, jež byly v daném roce získány na stejné farmě.

V současné době je v Irsku přibližně 35 000 chovatelů ovcí a více než 2,6 milionu plemenných ovcí. U všech farem se jedná o rodinné podniky, kdy průměrné stádo tvoří něco málo přes 100 ovcí. Díky tomu se mohou chovatelé svým stádům po celý rok pečlivě a individuálně věnovat.

Jehněčí maso je ve velké míře produkováno v přírodních podmínkách, díky čemuž se pyšní vysokou kvalitou a celistvostí i charakteristickou jemnou chutí. 

Jeho výhodou je vysoký obsah bílkovin, přirozeně nízký obsah soli a vysoký obsah vitaminů B3 a B12. Železo obsažené v červeném mase, jako je právě jehněčí, představuje nejsnáze vstřebatelnou formu železa přijímaného stravou. Jehněčí maso má rovněž vysoký obsah zinku, který hraje důležitou roli při udržování silného imunitního systému.

RECEPTY