Hit enter to search or ESC to close

Wołowina

Od tradycyjnej wołowiny Hereford i Angus po chudsze rasy kontynentalne – wybór jest podstawą irlandzkiego systemu produkcji wołowiny. Ze względu na fakt, że coraz więcej konsumentów poszukuje doskonałych doznań kulinarnych, sprzedawcy detaliczni i czołowi szefowie kuchni współpracują z irlandzkim przemysłem wołowym, aby dopasować gusta konsumentów do produktów najwyższej jakości.

Produkcja wołowiny w Irlandii opiera się głównie na przetwarzaniu młodych wołów w wieku dwóch lat i starszych oraz jałówek w wieku od 18 do 24 miesięcy. Przetwórstwo mięsa wołowego stanowi działalność lokalną, a gospodarstwa rolne znajdują się zazwyczaj w promieniu 50 km od zakładów, które obsługują. Oznacza to, że transport jest wydajny i ściśle kontrolowany, a stres zwierząt ograniczony do minimum. Jest to ważny aspekt zarówno z punktu widzenia dobrostanu zwierząt, jak i końcowej jakości mięsa.
Badania naukowe wykazują, że trawa jest bardziej naturalną dietą dla bydła mięsnego niż zboże i nadaje irlandzkiej wołowinie szereg specyficznych cech. Bydło karmione trawą charakteryzuje się bardziej równomiernym rozmieszczeniem tłuszczu (efekt marmurkowatości), co sprawia, że spożywanie takiej wołowiny jest dużo przyjemniejszym doświadczeniem kulinarnym.

Irlandzka wołowina produkowana z chowu pastwiskowego zawiera także więcej ważnych witamin, takich jak witamina A i karoten, które nadają jej intensywny bordowy kolor (a także, nawiasem mówiąc, naturalny żółty kolor irlandzkiego masła). Większa zawartość kwasów tłuszczowych omega 3 i CLA została powiązana w coraz większej liczbie badań naukowych z korzyściami zdrowotnymi u ludzi, takimi jak obniżenie poziomu cholesterolu i zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka.
Irish Grass Fed Standard jest pierwszym niezależnie zweryfikowanym standardem żywienia trawą, niezaleznie zweryfikowanym, który działa na w skali całego kraju, wykorzystując dane zebrane w ramach krajowego programu Beef & Lamb (Wołowina & Jagnięcina), który jest poddawany odrębnemu audytowi.

Zobacz przepisy

Stek z wędzoną papryką i kolendrą

Stek z polędwicy z cytryną i rozmarynem

Smażona wołowina z brokułami

Powiązana zawartość